tr Pazartesi/Monday - Cuma/Sunday 09.00 - 18.00 +90 532-356-48-75info@halilbuldu.com
Trusted By
10,000+ Patient
Leg Lengthening
the best price and quality
Location
Nisantasi, Istanbul

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Median sinir adı verilen elbileğinden geçen sinirin karpal tünel seviyesinde sıkışarak fonksiyonunda bozulmadır.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Karpal Tüne Sendromununda uyuşmanın nerede belirgin hissedildiği alanları gerçek bir el üzerinden gösteren bir görsel Opr Dr Halil Buldu

Özellikle gece ve sabaha karşı artış gösteren ve avuç içinde belirli yerleri sık tutan uyuşmalara karpal tünel sendromunda sık rastlanır.  Hasta yatağa yattıktan sonra saatler içerisinde ya da sabaha karşı ellerini sallayarak uyanır. Median sinirin başparmak kasına (Abduktör pollicis Brevis) giden sinir dalının etkilenmesine bağlı başparmak kökünde kas incelmesi ileri safha karpal tünel sendromunda görülür.

Kimler de sık görülür?

Tiroid hastaları, diabet hastaları, kronik enflamatuvar hastalığı olanlar (romatoid artrit, KOAH),ofis çalışanları, elinde yoğun titreşime maruz kalanlar, hamileler vb.

Tedavisi nedir?

  1. Karpal tünel sendromunda tedavinin ilk basamağı atelleme, etkenden uzak durma (Mouse kullanımı, titreşimli işi olanlar vb), antienflamatuvar ilaç kullanımı.
Karpal Tünel Sendromunda tedavinin nerede gerçekleştiğini gösteren bir ameliyat görseli Opr Dr Halil Buldu
  • İlk basamak işe yaramazsa karpal tünel içerisine kortizon enjeksiyonu denenmelidir.
  • Kortizon enjeksiyonu da işe yaramayan hastalarda median sinirin karpal tüneldeki sıkışmasının cerrahi olarak transvers karpal ligamanın kesilip sinirin gevşetilmesi yoluyla giderilmesi denenmelidir.