tr Pazartesi/Monday - Cuma/Sunday 09.00 - 18.00 +90 532-356-48-75info@halilbuldu.com
Trusted By
10,000+ Patient
Leg Lengthening
the best price and quality
Location
Nisantasi, Istanbul

Ganglion Kisti

Ganglion Kisti'nin el organı üzerinde gösterilmesi Opr. Dr. Halil Buldu

Ganglion kisti nedir?

Bu iyi huylu kitlenin oluşum sebebi bilinmemektedir. Eklem kapsülünde zayıf bir noktanın içerisine eklem sıvısı dolarak büyümesidir. Bu büyüme ensık el/elbileği, ayak/ayakbileği ve azalan sıklıklarda her eklemde görülebilir.

Ganglion kisti belirtileri?

En sık belirtisi elbileği sırtında gelişen ağrısız kitledir. Bu kitle genelde zorlayıcı bir aktivite ile birkaç günde aniden ortaya çıkabilir. Kistin yeri itibariyle tendon,damar,sinir yapıları ile olan ilişkisinden dolayı bu yapıları yaptığı bası ağrı sebebi olabilir. Hasta tipik olarak sandalyeden kalkma esnasında elbileklerine yaptığı baskı anındaki ağrıyı tarif eder.
Kitlenin hastalar tarafından tarif edilen bir özelliği de büyüyüp küçülme atakları ile seyretmesidir. Büyüme atakları hastayı kötü huylu bir kitle olması konusunda çok tedirgin eder.

Ganglion Kisti tedavisinde iğnenin tam olarak nereye vurulduğu gösteren bilimsel bir görsel Opr. Dr. Halil Buldu.

Ganglion Kisti kimlerde sık görülür?

Sebebi bilinmemekle birlikte ganglion kistlerine aşırı klavye, mouse kullanımı, ev işi yapanlar, zorlayıcı hobisel faaliyetlerde bulunanlarda daha sık görülür.


Ganglion Kisti Tedavisi nedir?

Ganglion kisti eğer ağrı yapmıyor ya da ileri derecede büyüyerek kabul edilmez bir kozmetik kusur yapmıyorsa müdahale edilmemelidir.
Müdahale için çok büyük olmayan kistlerde kistin içeriğinin iğne ile boşaltılması ve kistin tekrarlamamasını sağlayacak ilaç enjeksiyonudur.
Bu müdahale işe yaramaz ya da kitle çok büyük ise cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir. Cerrahi müdahaleden sonra da kitlenin nüks edebilme ihtimali az değildir ve hasta bilgilendirilmelidir.

Ganglion Kisti'nin nasıl olduğunun el üzerinde gösterildiği görsel Opr. Dr. Halil Buldu