Tetik Parmak Tedavisi - Doğumsal Tetik Parmak Gevşetmesinin nasıl yapıldığını anlatan ameliyattan çekilmiş bir fotoğraf. Opr. Dr. Halil Buldu
Doğuımsal Tetik Parmak Gevşetmesi

Tetik Parmak Nedir?

El parmaklarının kapayıcı tendonunun, parmakların tarak kemiklerle birleşimi seviyesinden geçtiği dar bölgede sıkışmasıdır.

Belirtileri

El parmaklarının kapatılması sonrasında zorlu açılması, açılırken takılması ya da hiç açılmaması şeklinde kendini gösterir. Özellikle takılma az ise sabah kalkınca daha şiddetli takılır, gün içerisinde önce rahatlama olur fakat ilerleyen saatlerde takılma artar.
Bununla birlikte doğumsal formu genelde doğum esnasında anlaşılır. En sık başparmaklar olmak üzere parmaklar kapalı bir durumda olarak ortaya çıkar.

Kimler risk altındadır?

Elini ince kavrama işlerinde fazla kullananlar (Ev hanımları, terziler,..) ,tiroid hastaları, diabet hastaları, kronik enflamatuvar hastalığı olanlar (romatoid artrit, KOAH,..) tetik parmak için risk altındadır.

Tedavisi nasıl yapılmalıdır?

1. Takılma başlangıç seviyesinde ise kortizon enjeksiyonu denenir. (Poliklinik koşullarında yapılan basit bir uygulamadır)
2. Klasik tetik parmak cerrahisi uygulanır.
3. Seçilmiş vakalarda kapalı yöntemle cerrahi uygulanarak ameliyat kesisi olmadan gevşetme yapılır.
Doğumsal olanlarında ilk yılda önemli bir kısmı kendiliğinden iyileşir. İki yaşına kadar gerilemeyen olguların cerrahi olarak gevşetilmesi gerekmektedir.

TETİK PARMAK AMELİYATSIZ TEDAVİSİ

Bunun için özel dizayn edilmiş bıçaklar ile uygulanan, hastaya en az zarar veren neştersiz bir müdahale yöntemidir. Ülkemizde ve dünyada sayılı merkezde uygulanmaktadır.