TENİSÇİ DİRSEĞİ (Tenis Elbow, lateral epikondilit)

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği görseli- Tenisçi Dirseği hastalığının tam olarak hangi kası etkilediğiyle alakalı bir görsel - Opr. Dr. Halil Buldu

Dirseğin dış kısmındaki çıkıntıdan başlayarak el bileği seviyesine (3. El tarak kemiği başına) uzanan bir kasın (Ekstensör karpi radialis brevis) dirsek seviyesindeki dejenerasyonu ve buna bağlı gelişen ağrı ile karakterizedir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri

Dirsek dış kısmında ağrı, şişlik, özellikle kolun dışarıya doğru itilme hareketinde artış gösteren ağrı.

Tenisçi dirseği görseli- Tenisçi Dirseği hastalığının nereleri etkilediğiyle alakalı bir görsel - Opr. Dr. Halil Buldu

Tenisçi Dirseği  kimlerde sık görülür

Ev hanımları, temizlikçiler, tenis oynayanlar, çekiç gibi aletleri sık kullananlar, uzun süre bilgisayar kullananlar.

Tenisçi dirseği görseli- Tenisçi Dirseği hastalığının tam olarak hangi kası etkilediğiyle alakalı ikincil görsel - Opr. Dr. Halil Buldu

Tedavisi

Tedavi hangi evrede olursa olsun basamak tedavisi denenmeli.

Tenisçi dirseği görseli- Tenisçi Dirseği hastalığının tam olarak neresinin ağrımasını etkilediğini gösteren görsel - Opr. Dr. Halil Buldu

1. Basamak; tenisçi dirseği ateli, germe egzersizleri ile başlayıp kuvvetlendirme ile devam etmek, buz uygulaması, antienflamatuvar ilaçlar, hastalığı oluşturan alışkanlıktan uzak durmak, fizik tedavi (en sık kullanılan ESWT).
2. Basamak; ilk tedavi seçeneklerinden fayda görmeyen hastaya dirsek enjeksiyonları önerilir. Burada kortizon enjeksiyonu ya da son yıllarda daha popüler olan ve kortizon enjeksiyonuna göre iyileştirme potansiyeli daha yüksek olan PRP (Platelet Riched Plasma) denenmelidir.
Kortizon uygulamasında enjektöre lokal anestezi de eklendiği için ağrı anlamında PRP’den çok daha kolay tolere edilir. PRP bir hücre süspansiyonu olduğu için lokal anestezi ile karıştırılmaya uygun değildir.
3. Bu iki seçenek denendiğinde sonuç alınamıyorsa ki bu ameliyat dışı tedaviler yaklaşık 6 aylık bir periyoda yayılmalıdır. Cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavide hedef hastalığı oluşturan dejenere ekstensör karpi radialis brevis kasının yapışma yerinden temizlenmesi esasına dayanır.

Tenisçi dirseği görseli- Tenisçi Dirseği hastalığının tıp dilinde anlatan görsel - Opr. Dr. Halil Buldu