PRP uygulamaları

PRP Nedir

PRP (Platelet Riched Plasma) kanda bulunan ve hasar gören dokuları iyileştirme potansiyeli bulunan hücreleri kandan ayrıştırarak bu hücre gruplarını hasar gören dokuların içerisine enjekte etme metodudur. Enjeksiyon sonrasında bu hücreler tarafından yapılan uyarı neticesinde büyüme faktörleri ile iyileşme, antienflamatuvar etki ortaya çıkar.
Bu etkiyi içeriğinde bulunan hücrelerden salınan TGF-β, PDGF, b FGF, EGF, VEGF,CTGF,.. gibi iyileşmeyi sağlayan özel maddeler aracılığı ile gösterir.

PRP Nasıl ve Nekadar Sürede Hazırlanır

PRP kolunuzdan alınacak bir veya iki tüp kadar kan ile hazırlanır. Hazırlanmasında özellikle PRP için hazırlanmış ve dizayn edilmiş tüpler santrifüje edilerek yukarıda belirtilen özel hücre grupları ayrıştırılır. Bu hücre grupları enjektöre çekilerek hazırlanmış olur.
Kolunuzdan kanın alınması, ayrıştırılması, uygulanması dahil yaklaşık 20 dakika içerisinde sonlanan bir uygulamadır.

PRP Hangi Ortopedik Hastalıklarda Kullanılır

• Tendon problemleri (Tenisçi dirseği, golfçü dirseği, omuz sıkışma sendromu, vb.)
• Eklem rahatsızlıkları (Osteoartrit, kondropatiler, vb.)
• Ayakbileği burkulmaları, hasar görmüş herhangibir tendon ya da bağ için.
• Topuk dikeni, trokanterik bursit, olekranon bursiti, tenosinovitler,..
• Cerrahi sonrasında dokuların iyileşme potansiyellerini arttırmak için (Kemik iyileşmesinde, yumuşak doku iyileşmesini hızlandırmada..)

PRP uygulamasının yan etkisi var mıdır?

PRP uygulamasında enjekte edilen materyal katkısız birşekilde tamamen kanınızdan hazırlandığı için buna bağlı bir yan etki görülmez. Fakat yapılan her türlü enjeksiyonda olabileceğinden daha fazla olmamak kaydıyla enfeksiyon riski vardır. Ayrıca özellikle tendon etrafında yapılan uygulamalarda eklem ve çevresi gibi daha geniş boşluklara nazaran ağrı biraz daha fazla olmaktadır.

Başarı oranı nasıl ve bununla ilgili bilimsel kanıtlar var mı?

PRP uygulamalarının etkinliğini gösteren çok sayıda laboratuvar ve klinik çalışma bulunmaktadır. Bilim camiasında güvenilirliği ile ön plana çıkmış saygın dergilerde de bununla ilgili yazılara artan sıklıkta rastlanmaktadır.

Uygulama Şekli Nasıldır?

Uygulanacak bölgeye, hastalığa, hastalığın şiddetine, hastaya ait özelliklere, yapılan ilk enjeksiyondaki yanıta gibi çeşitli değişkenler dikkate alınarak 1-5 kez birer hafta ara ile yapılan enjeksiyonlar olmakla birlikte rutin kullanımda genellikle 2 kez yapılır.