HALLUKS RIGIDUS (Sert  Ayak Başparmağı) sorunu çeken bir hastanın ayağını ayakkabı dışarısına çıkartmış bir görsel Opr. Dr Halil Buldu.

Halluks Rigidus hastalığı Nedir?

Ayak başparmağı ekleminin (1. Metatarsofalengeal eklem) eklem kıkırdağının harabiyetidir. Halk arasında yaygın kullanılan adı ile ayak başparmağının kireçlenmesidir.

Halluks Rigidus’un Belirtileri nedir?

Ayak başparmağı ekleminde şişme, ağrı, hareket kısıtlılığına sebebiyet verir.
Baş parmak kökündeki kemiksel yapılardaki büyümeye bağlı olarak ciltte yaralara, kızarıklıklara yol açar.

Halluks Rigidus'un MRI altında çekilmiş bir görüntüsü Opr Dr Halil Buldu.

Halluks Rigidus Kimlerde sık görülür?

Atletler, futbolcular gibi tekrarlayan travmaya maruz kalanlarda, romatolojik hastalığı olanlarda (Gut hastalığı özellikle bu eklemi sık tutar ve kıkırdağında harabiyete yol açar).
Ayak başparmağında özellikle eklem içi kırık sekeli olanlarda da görülebilir.

AMELİYATSIZ TEDAVİLER

Ön haznesi geniş, yumuşak derili, yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih etmek. Baş parmak kökünün hassas olan yerinin ayakkabı ile temas basıncını azaltacak silikon destekler, eklem içi enjeksiyonlar uygulanabilir.

HALLUKS RIGIDUS' kemik çıkıntısı oluşturulmasının ve buna bağlı olarak baş parmak da hareket kısıtlanması yaşanmasını açıklayan görsel Opr Dr Halil Buldu

CERRAHİ TEDAVİLER

Hastalığın evresi, hastanın yaşı, hastanın beklentileri ve aktivite seviyesine göre genel olarak 3 tip cerrahi uygulanır.

  1. Çelyektomi; baş parmak kökü çevresinde gelişen kemiksel uzantıların çıkarılması ve bu şekilde eklem hareket açıklığının yeniden kazanılması esasına dayanır.
  2. Artrodez (Eklemin dondurulması); eklem kıkırdağının kalan kısmının tamamen uzaklaştırılarak tarak kemiği ile parmak kemiğinin birbirine implantlarla kaynatılması esasına dayanır. Eklem dondurulduğunda hareket ortadan kalkmasıyla beraber ağrı da geçer.
  3. Artroplasti; eklemin dondurulması yerine araya konulan implantlarla (eklem protezi) eklem hareket açıklığı korunarak ağrının giderilmesi esasına dayanır. Bu seçenek en başarılı olan gibi görünmekle birlikte baş parmak ekleminin protezleri diğer büyük eklemlerde (diz, kalça, omuz) olduğu gibi uzun süre  kullanılamaz kısa dönemde gevşemeler sıklıkla bildirilmektedir.